Naši firma ponúka bohatý sortiment materiály na všetky zlatnícke, striebornícke a medailérske aplikácie. Pre konkrétny výber materiálu doporučujeme konzultáciu s našimi zamestnancami, ktorí Vám pri výbere odborne poradia, prípadne cielene upravíme niektorý štandardný materiál tak, aby spĺňal aj Vaše najnáročnejšie požiadavky

Dôležité upozornenie! Napriek varovaniu, mnohí zlatníci po pájkovaní hádžu výrobky za horúca do kyseliny. Uvedomujeme si, že to urýchľuje zbavenie oxidov, ale zároveň tým zliatinu ničia. Týka sa to najmä farby, ale pri jemnejších výrobkoch aj mechanických vlastností. Akákoľvek zliatina zlata môže ísť do kyseliny až studená!!!

 

      Nasledujúci zoznam materiálov nie je úplný vzhľadom na to, že každý materiál je vyrábaný v niekoľkých variáciách podľa zákazníkom požadovanej aplikácie.

 

žlté 585-320

(medzinárodné označenie 1N)

Je to klasické žlté zlato používané na Slovensku a v Čechách pre svoju bledožltú farbu. Základné prevedenie je pre bežnú zlatnícku machanickú výrobu, avšak vyrába sa aj v prevedení pre odlievanie s označením SOPL. Existuje aj verzia pre vysoko náročné jemnozrnné aplikácie, napríklad pre ražbu medailí, ako aj verzia so zvýšenými antioxidačnými vlastnosťami.

Pre svoju bledožltú farbu sa nehodí na výrobu pre export. Ak po pájkovaní nenasleduje deformačná operácia , doporučujeme ako poslednú operáciu vytvrdzovanie pri teplote 300ºC cca 3 hodiny, lebo táto zliatina je po pájkovaní, resp. žíhaní na mäkko, príliš mäkká 120HV, čo vedie ku rýchlej strate lesku

žlté 585-280

(medzinárodné označenie 2N)

 

Veľmi tvrdá verzia vo farbe tzv Holland yellow, teda najbežnejšia žltá farba používaná vo svete. Toto zlato sa taktiež vyrába vo všetkých variáciách ako antioxidačné, pre odlievanie, so zjemneným zrnom... Už v základnej verzii má mimoriadne dobré vlastnosti pre náročnejších zákazníkov. Jeho maximálna tvrdosť po deformácii, alebo po tepelnom vytvrdení je HV240, čo zaručuje perfektný trvácny lesk a je mimoriadne vhodné na obrúčky a do kombinácií farieb s bielym zlatom (má vyšší kontrast farieb).

 

žlté 585-230 (pérovina)

 

Ako je v názve uvedené, používa sa po válcovaní na tvrdo ako pérovina do patentov, alebo na výrobu pérkových drôtikov. Fe to tvrdý až krehký materiál, ktorý sa bežne na iné aplikácie nepoužíva.

 

ružové 585-140 (3N)

 

vyrába sa vo všetkých prevedeniach, ako jemnozrnné, antioxidačné a aj ako liatina. Je to obľúbený materiál na obrúčky, púzdra hodiniek a mimoriadne ťažko mechanicky namáhané predmety (tabatierky, kozmetické púzdra...). Vzhľadom na to, že je to eutektická zliatina, takmer nestráca tvrdosť a aj po tepelných operáciách sa stárnutím  tvrdosť rýchlo obnovuje.

červené 585-50 (5N)

 

Klasické červené zlato, ktoré v našej produkcii v sebe zahŕňa antioxidačné vlastnosti, ako aj jemnozrnnosť. Vyrábame aj liatinu podobnej farby so silnými antioxidačnými vlastnosťami. Vzhľadom na vysoký obsah medi je to zlato, ktoré má podobnú tvrdosť ako žlté 585-320. Preto je vhodné vytvrdenie. Vyrábame aj verziu pre obrúčky, ktorá má vylepšenú tvrdosť a dokonca aj sýtosť farby. Túto dodávame na objednávku.

 

biele 585-T50/O

 

Je to zliatina bieleho zlata s obsahom niklu, optimalizovaná na dokonalý kompromis medzi belosťou a možnosťou mechanického spracovania. Toto zlato nie je nutné rhódiovať a zachováva si peknú bielu farbu. Avšak je to za cenu vyššej tvrdosti, ale zachováva si húževnatosť. Doporučujeme ju na výrobu obrúčok, a to aj metódou obracania medzikruží (bez pájkovania). Vzhľadom na vysokú tvrdosť veľmi dobre zachováva lesk.

 

biele 585-A/O

 

Na rozdiel od zlata T50 je optimalizovaná na mechanické spracovanie. Je to obzvlášť mäkká a húževnatá niklová zliatina, ktorá znáša vysoký stupeň deformácie. Je natoľko tvárna, že sa hodí aj na strojovú výrobu reťazoviny. Po cca 70% deformácii dosahuje taktiež značnú tvrdosť a je veľmi dobre leštiteľná. Nevýhodou je farebná zmena pri pájkovaní oxidačným plameňom a rhódiovanie je preto nutné.

 

biele 585-ES

 

Táto niklová zliatina je špeciálne určená na odlievanie, kde má absolútne unikátne vlastnosti. Má perfektnú zabiehavosť, antioxidačné vlastnosti a jemnú kryštálovú štruktúru. Odliatky, ktoré sa dostatočne rýchlo schladia sú mäkké natoľko, že sa dajú ľahko gravírovať a zovať aj veľmi krehké kamene. Nevýhodou je potreba rhódiovania.

 

biele-585 paládiové

 

Opäť ide o klasický materiál s unikátnou belosťou, a mäkkosťou. Je vhodný na osadzovanie obzvlášť náročných kameňov (smaragd), ale aj väčších diamantov. Vďaka svojej belosti je táto zliatina vhodná aj na malé výzdobné doplnku. Mäkkosť má aj svoju nevýhodu a to rýchla strata lesku. Je samozrejme aj drahšie o cenu paládia. Pôvodne bolo používané ako lacnejšia náhrada platiny.

 

žlté 585-380

Zliatina na ražbu medailí. Má bledú žlto-zelenkastú farbu, avšak mechanické vlastnosti ideálne pre razenie. Obvykle sa pozlacuje.

žlté 750-200 (1N)

Je určená taktiež prevažne na razenie mincí a medailí. Je to 18 karátový ekvivalent žltej 585-380.

žlté 750-150 (2N)

Táto zliatina je najčastejšie používanou 18 karátovou žltou zliatinou na zlatnícke účely. Má sýtu žltú farbu, výborné mechanické vlastnosti a perfektne sa dá vytvrdzovať (mechanicky aj termicky). Vyrábame aj verziu pre odlievanie s antioxidačnými prísadami. Na náročné aplikácie však doporučujeme verziu s očkovacími látkami, najmä s kobaltom, který markantne zlepší vlastnosti materiálu.

ružové 750-50 (4N)

Špeciálna mikrolegovaná zlatina vyvinutá na najnáročnejšie požadavky luxusných šperkov. Používa sa na puzdrá hodinek, tabatierky, obrúčky a iné predmety namáhané oterom. Vďaka vysokej tvrdosti sa výborne leští a zochováva lesk aj při používaní. K dispozícii je aj verzia pre odlievanie.

červené 750 (5N)

Klasická 18 karátová červená zliatina so zlepšenými antioxidačnými vlastnosťami a očkovadlami na zmenšenie zrnitosti.

biele 750 T50/O

18 karátové biele zlato, s veľmi dobrou bielou farbou bez nutnosti rhódiovania. Je jemnozrnné a preto dobre leštiteľné.

biele 750 paládiové

Veľmi pekné biele zlato s oceľovošedým nádychom. Táto farba je zaplatená nízkou tvrdosťou. Je preto vhodné na fasovanie veľkých a krehkých kameňov. Výroba tohoto zlata vo firme AGNO prebieha vákuovou tavbou a prekovávaním a preto neobsahuje bubliny a je dokonale jemnozrnné. Používa sa aj na ražbu medailí a preto spĺňa aj tie najnáročnejšie kritériá kvality.

žlté 900-75-25

Žlté zlato na ražbu mincí a medailí s presne definovanou tvrdosťou. Prekutím dosiahnutá jemnozrnnosť zaručuje kvalitnú PROOF ražbu.

červené 900-0-100

Červené zlato na ražbu mincí.

žlté 917-73-10

22 karátové žlté zlato farby 2N – teda sýta žltá.

červené 917-0-83

22 karátové červené zlato.

Dukátovina 986-7-7

Zliatina typicky používaná na ražbu mincí a medailí. Vo firme AGNO vyrábaná s mikrolegúrami na zjemnenie zrna vhodná pre PROOF ražbu.

 

 

Pájkyvšetky pájky vyrábame bez použitia kadmia

 

 

mäkká

stredná

tvrdá

Žltá 14kt

*

*

*

Biela 14kt

*

*

*

Červená 14kt

*

 

 

Žltá 18 kt

*

*

*

Biela 18 kt

*

*

*

Červená 18 kt

 

*